Ѕвездена порта СГ-1

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ѕвездена порта СГ-1
Жанракција/авантура
научна фантастика[1]
Создадена од
Заснована наЅвездена порта
од Роланд Емерих
Дин Девлин
Улоги
Тематски композиторЏоел Голдсмит
Композитор(и)Џоел Голдсмит
Земја на потекло САД
Канада Канада
Првичен јазик
Бр. на сезони10
Бр. на епизоди214 + 2 ДВД-филмови (список на епизоди)
Производство
Извршен продуцент(и)
Времетраење44 минути
Продукциска куќаMGM Television
Double Secret Productions
Gekko Film Corp.
(1997 — 2005)
(сезони 1 — 8)
Sony Pictures Television
(2005 — 2006)
(сезона 9)
Showtime Networks
(1997 — 2002)
(сезони 1 — 5)
Sci-Fi Originals
(2002 — 2007)
(сезони 6 — 10)
Прикажување
Првична мрежа
Првично прикажување27 јули 1997 г. – 13 март 2007 г.
Хронологија
Слични програми
Надворешни врски
Мрежна страницаstargate.mgm.com/view/series/1/index.html

Ѕвездена порта СГ-1 (англиски: Stargate SG-1) — научнофантастична телевизиска серија создадена преку соработка помеѓу САД и Канада. Дополнително, таа родила филм предложен за награда „Еми“, проширувајќи ја вселената „Ѕвездена порта“ првично претставена со филмот на MGM од 1994 г., „Ѕвездена порта“, во режија на Дин Девлин и Роланд Емерих. Телевизиската серија, развиена од Бред Рајт и Џонатан Гласнер, е снимена во областа Ванкувер во Канада.[2] Главните творечки сили зад „Ѕвездена порта СГ-1“ биле Бред Рајт, Џонатан Гласнер и Роберт Купер, секој со значаен придонес во различни фази на производство. Серијата првично се прикажувала на Showtime во првите пет сезони, почнувајќи од 1997 г., а подоцна се преселила на каналот Sci Fi Channel во преостанатите пет сезони.[3] Последната епизода била премиерно прикажана на англискиот телевизиски канал Sky1 на 13 март 2007 г., три месеци пред неговото американско деби. Во Македонија, серијата првично била прикажана на поранешниот канал „А1-телевизија“.[4][5]

Имено, „Ѕвездена порта СГ-1“ постигнала пресвртница со соборување на рекордот на серијата „Досиеја икс“, која претходно се сметала за најдолга американска научнофантастична серија. Со вкупно 10 сезони и 214 епизоди, „Ѕвездена порта СГ-1“ го зацврстила своето место во историјата на жанрот на научна фантастика.

Серијата започнува една година по настаните во играниот филм. Мрежата на уреди создадена од древната вонземјанска раса наречена „Ѕвездена порта“ овозможува миговно патување помеѓу различни светови. Серијата „Ѕвездена порта СГ-1“ ги прикажува авантурите на одредот СГ-1, кој заедно со другите 24 одреди, чии членови играат второстепени и третостепени улоги во некои серии, ја истражуваат нашата галаксија и ја штитат Земјата од разни закани од вонземјани. Составот на групата СГ-1 останал непроменет пет години и почнал малку по малку да се менува во следните сезони. Серијата опфаќа дел од митологијата (египетска, нордиска, легенди за кралот Артур) на древните народи на Земјата.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Brenner, Paul. „Stargate: Overview“. Allmovie. Архивирано од изворникот November 16, 2010. Посетено на January 4, 2010.
  2. Hudolin, Richard; Greenburg, Michael; Smith, N. John. (2001). Stargate SG-1: Season 3 – Timeline To The Future – Part 2: Secrets Of The Gate. [DVD]. MGM Home Entertainment. 
  3. Wright, Brad; Glassner, Jonathan; Greenburg, Michael; Anderson, Richard Dean; Shanks, Michael. (2001). Stargate SG-1: Season 3 – Timeline To The Future – Part 1: Legacy Of The Gate. [DVD]. MGM Home Entertainment. 
  4. „Ѕвездена порта СГ-1/Stragate SG - 1“. Архивирано од изворникот на 2010-11-05. Посетено на 2024-02-15.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
  5. Wright, Brad. (2006). Stargate SG-1: Season 9 – Profile On: Brad Wright. [DVD]. MGM Home Entertainment. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]