.il

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
.il
Израелско Интернет удружење
Воведен 1985
Тип на домен државен код за главен интернет домен
Состојба Активен
Регистар Израелско Интернет здружение
Покровител Интернет друштво на Израел
Наменета употреба Ентитети поврзан со Израел
Фактичка употреба Популарен во Израел
Ограничувања на рестрацијата

Ограничувањата варираат во зависност под кој второстепен домен се наоѓа регистрацијата; регистарот има право да одбива пријави; ограничувањето е 10 имиња на домен по корисник доколку не се дозволи по друг пат

structure= Имињата се регистрирани на трето ниво под генеричките второстепени категории
Правила при спор Опционално разрешување на расправа преку Советниот комитет
Мреж. место ISOC-IL: Домени

.il е официјалниот интернет домен на државни кодови (ccTLD) за Израел. Го администрира Израелското Интернет здружение.

.il е највисок домен и е еден од најраните регистрирани државни домени. Кога Израел го регистрирал 24 октомври, 1985, ова била трета регистрација на домен од сите домени, веднаш по .us и .uk, кои што ја извршиле регистрацијата порано истата година.

Постојат осум второстепени домени:

  • ac.il — академски институции
  • co.il — комерцијални ентитети
  • org.il — некомерцијални организации
  • net.il — израелски Интернет сервисни провајдери
  • k12.il — училишта и забавишта
  • gov.il — влада и системот на владата
  • muni.il — муниципална влада
  • idf.il — израелски одбрамбени сили

Надворешни врски[уреди]