.io

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
.io
Воведен 1997
Тип на домен државен код на главен интернет домен
Состојба Активан
Регистар NIC.IO
Покровител IO Регистар на главни интернет домени
Наменета употреба Ентитети поврзани со Британската индиска океанска територија
Фактичка употреба Не е мнгоу користен
Ограничувања на рестрацијата Нема за долгостепени регистрации; третостепените регистранти мораа тда бидат жители на Британската индиска океанска територија
Состав Регистрациите се директно на друго ниво или на трето ниво под разните долгостепени ознаки
Документи Услови; Правила
Правила при спор Политика на разрешување на расправи
Мреж. место NIC.IO

.io државен код на главен интернет домен (ccTLD) за Британската индиска океанска територија.

Надворешни врски[уреди]