Шверинско Езеро

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Шверинско Езеро
Schweriner See
Шверинско ЕзероSchweriner See - Поглед на Шверинското Езеро
Поглед на Шверинското Езеро
Место Мекленбург-Западна Померанија
Координати 53°38′ СГШ 11°28′ ИГД / 
Тип еутропско
Главен истек Валенштајнграбен, Канал Штер
Површина на сливот 414 км[1]
Земји во сливот  Германија
Макс. должина 24,8 км[2]
Макс. ширина 6 км
Површина 61,54 км²[1]
Прос. длабочина 12,8 м[1]
Макс. длабочина 52,4 м[1]
Водна зафатнина 787 мил. м³[1]
Проточност (на езерската вода) 10,1 година
Надм. височина на површината 37,6 м
Населени места Шверин, Бад Клајнен

Шверинско Езеро (германски: Schweriner See) — езеро во мекленбуршката приморска равница помеѓу Шверин и Висмар. Се наоѓа во сојузната покраина Мекленбург-Западна Померанија, во северна Германија. Тоа е еутропско езеро богато со алги и со помал кислород.

Езерото е долго 21 километар и широко до 6 километри. Има површина од 61,54 км². По тоа ова езеро е четврто езеро по големина во Германија, а второ во северна Германија, веднаш зад езерото Мириц. Езерото е именувано во главниот град на сојузната покраина Шверин, кој се наоѓа на неговиот југозападен брег. Помалиот град Бад Клајнен е сместен на северниот брег на езерото.

Шверинското езеро на југ е поврзано со канал преку реката Елде со реката Елба. На север со реката Валенштајнграбен се поврзува со Висмар. Оваа река не е пловна, со исклучок за вештите кајакари. Браната што се наоѓа на средината на езерото, го дели на внатрешно и надворешно езеро. Делови од езерото и бреговите се заштитени како птичји резерват.

Галерија[уреди]

Наводи[уреди]

Надворешни врски[уреди]