Шверински замок

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Воздушен поглед на замокот и неговата местоположба на остров во Шверинското Езеро
Шверинскиот замок и неговите градини, од јужната страна

Шверинскиот замок (германски: Schweriner Schloss) е замок сместен во градот Шверин, главен град на сојузната покраина Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Се наоѓа на остров во главното средишно езеро во градот, Шверинското Езеро.

Со векови, замокот бил дом на војводите и големите војводи на Мекленбург и подоцнежното Мекленбург-Шверин. Моментално во него се наоѓа седиштето на покраинскиот парламент.

Сметан е за едно од најважните дела на романтичниот историцизам во Европа. Во овој ранг, го добила прекарот „Нојшванштајн на Северот“.[1]

Надворешни врски[уреди]

Наводи[уреди]