Цабелтиц

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Цабелтиц
Градски дел во Гросенхајн
Грб на Цабелтиц
Цабелтиц се наоѓа во Германија
Цабелтиц
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Адм. подрач. Дрезден
Округ Мајсен
Град Гросенхајн
Градски дел единици 10
Основни податоци
Површина 53 км2
Надм. височина 113 м
Население 2.899  (31 декември 2006)
 - Густина 55 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MEI
Пошт. бр. 01561
Повик. бр. 03522
Портал www.zabeltitz.de
Координати 51°21′00″ СГШ 13°30′00″ ИГД / 

Цабелтиц е село и поранешна општина во округот Мајсен, во Саксонија, Германија. Од 1 јануари 2010 е дел од градот Гросенхајн.

Села[уреди]

Цабелтиц ги вклучувал и следниве единици:

  • Герциг
  • Краушиц
  • Насебела
  • Шкесхен
  • Шкауп
  • Штраух
  • Штрога
  • Тројгебела
  • Ибигау