Хамра (национален парк)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Национален парк Хамра
Hamra nationalpark
МСЗП Категорија II (Национален парк)
Hamra Nationalpark.jpg
Error: no map specified when using {{Infobox map}}
[[file:Пронајдена е јамка во шаблонот: Шаблон:ПозКарта|284px|Местоположбата на Национален парк Хамра]]<div style="position: absolute; z-index: 2; top: Грешка во изразот: Неочекуван оператор <%; left: Грешка во изразот: Неочекуван оператор <%; height: 0; width: 0; margin: 0; padding: 0;">
Местоположбата на Национален парк Хамра
Место округ Јевлеборг, Шведска
Најблизок град Јусдал, општина Јусдал
Координати 61°46′ СГШ 14°45′ ИГД / 
Површина 0,28 км²[1]
Основан 1909[1]
Управен орган Служба за заштита на природата
Хамра е бр. 14

Хамра (швед. Hamra nationalpark) е национален парк во општината Јусдал (округ Јевлеборг), Шведска. Паркот е дел од Орша Финмарк (поранешна покраина Даларна) и зафаќа површина од 28 хектари. Основан е во 1909 г.

Поврзано[уреди]

Наводи[уреди]

Надворешни врски[уреди]