Фернебофјерден (национален парк)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Национален парк Фернебофјерден
Färnebofjärden
МСЗП Категорија II (Национален парк)
Färnebofjärden view from Skekarsbo tower.jpg
Поглед на Фернебофјерден
Error: no map specified when using {{Infobox map}}
[[file:Пронајдена е јамка во шаблонот: Шаблон:ПозКарта|284px|Местоположбата на Национален парк Фернебофјерден
Färnebofjärden]]<div style="position: absolute; z-index: 2; top: Грешка во изразот: Неочекуван оператор <%; left: Грешка во изразот: Неочекуван оператор <%; height: 0; width: 0; margin: 0; padding: 0;">
Местоположбата на Национален парк ФернебофјерденFärnebofjärden
Место Даларна, Јевлеборг и Вестманланд, Шведска
Најблизок град Хеби, Сандвикен
Координати 60°11′ СГШ 16°46′ ИГД / 
Површина 101 км² (10.100 ха)[1]
Основан 1998[1]
Управен орган Служба за заштита на природата
Фернебофјерден - бр. 15 на картата

Фернебофјерден (швед. Färnebofjärden) е национален парк во окрузите Упсала и Јевлеборг, Шведска, на границата помеѓу краиштата Свеаланд и Норланд околу долното течение на реката Далелвен.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]