Фалкенхајн

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Фалкенхајн
Дел во Лосатал
Фалкенхајн се наоѓа во Германија
Фалкенхајн
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Адм. подрач. Лајпциг
Округ Лајпциг
Општина Лосатал
Дел единици 10
Основни податоци
Површина 73 км2
Надм. височина 144 м
Население 3.727  (31 декември 2010)
 - Густина 51 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. L
Пошт. бр. 04808
Повик. бр. 034262
Портал www.gemeinde-falkenhain.de
Координати 51°23′57″ СГШ 12°52′25″ ИГД / 

Фалкенхајн е село и поранешна општина во округот Лајпциг, во Саксонија, Германија. Со сила од 1 јануари 2012, бил споен со Хобург, со цел да ја создадат новата општина Лосатал.[1]

Наводи[уреди]