Тијаго Машадо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Тијаго Машадо

Тијаго Машадо на Тур де Романди 2010
Лични податоци
Цело име Тијаго Жозе Пинто Машадо
Роден 18 октомври 1985 (1985-10-18) (29 г.)
Вила Нова де Фамаликан, ПОР
Висина 1,78 м
Маса 63 кг
Податоци за клубот
Мом. клуб Тим НетАп-Ендура
Дисциплина Друмски велосипедизам
Улога Возач
Вид на возач Универзален возач
Професионални клубови
2008–2009
2010–2011
2012–2013
2014–
Мадено-Боависта
Тим РадиоШек
РадиоШек-Нисан
Тим НетАп-Ендура
Значајни победи
MaillotPortugal.PNG Национален хронометарски првак (2009)
Последна промена
15 ноември 2014

Тијаго Жозе Пинто Машадо (португалски: Tiago José Pinto Machado; р. 18 октомври 1985 во Вила Нова де Фамаликан) — португалски професионален велосипедист, кој вози за Тим НетАп-Ендура.[1]

Машадо го напуштил РадиоШек-Леопард[2] на крајот на сезоната 2013 и му се приклучил на Тим НетАп-Ендура за сезоната 2014.[1]

Достигнувања[уреди]

2008
1. Jersey orange.svg Пласман за млад возач Волта а Португал
1. ГП Торес Ведрас
2. Португалско национално хронометарско првенство
2. Португалско национално друмско првенство
2009
1. Португалски национален хронометарски првак
2. Вуелта а Астурија
4. Волта ао Алгарве
5. Краен пласман Волта а Португал
1. Jersey orange.svg Пласман за млад возач
2010
2. Краен пласман Сиркут де ла Сарт
1. Етапа 2b (ITT)
3. Краен пласман Волта ао Алгарве
1. Jersey white.svg Пласман за млад возач
1. Пласман на португалски возач
3. Краен пласман Критериум Интернационал
1. Jersey white.svg Пласман за млад возач
4. Краен пласман Трка околу Австрија
6. Краен пласман Тур де Романди
7. Краен пласман Вуелта а Кастилја и Леон
10. Краен пласман Трка околу Полска
2011
2. Краен пласман Џиро дел Трентино
5. Краен пласман Критериум Интернационал
6. Краен пласман Волта ао Алгарве
1. Пласман на португалски возач
7. Краен пласман, Тирено-Адријатико
2012
3. Краен пласман Тур Даун Андер
5. Краен пласман Вуелта а Кастилја и Леон
6. Краен пласман Волта ао Алгарве
8. Краен пласман Трка околу Полска
9. Краен пласман Трка околу Калифорнија
2013
1. Jersey white.svg Планински пласман Тур де Валони
1. Jersey white.svg Планински пласман Гран при Квебек
2. Национално друмско првенство
4. Краен пласман Три дена Западна Фландрија
6. Краен пласман Волта ао Алгарве
9. Краен пласман Тур Даун Андер
10. Краен пласман Трка околу Јута
2014
1. Jersey yellow.svg Краен пласман Трка околу Словенија
2. Вуелта а Мурсија
3. Краен пласман Критериум Интернационал
4. Краен пласман Трка околу Калифорнија
6. Краен пласман Џиро дел Трентино
9. Класика де Алмерија

Распоред на резултатите на Гранд Тур[уреди]

Гранд Тур 2010 2011 2012 2013 2014
Jersey pink.svg Џиро 20 36
Jersey yellow.svg Тур 72
Jersey red.svg Вуелта 32 40

СО = се откажал

Наводи[уреди]

  1. 1,0 1,1 Been, José. „Бенет и Машадо потпишаа за НетАп-Ендура“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 15 октомври 2013 (конс. 16 декември 2013).
  2. РадиоШек-Нисан-Трек ја објави поставата за 2012“, „VeloNews“, Competitor Group, Inc., 5 декември 2011 (конс. 17 јануари 2012).

Надворешни врски[уреди]