Столе Попов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Столе Попов
Stole Popov.jpg
Роден 20 април 1950
Скопје, Македонија Македонија
Националност Македонец
Познат по режијата на:
Црвениот коњ
Среќна Нова ’49
Тетовирање
Џипси меџик
Занимање режисер


Столе Попов (р. 20 април 1950 во Скопје) — еден од најзначајните македонски филмски режисери. Во 1973 година дипломира филмска режија на Факултетот за драмски уметности во Белград, во класата на професорот Радош Новаковиќ. Во текот на студирањето има снимено 10 краткометражни студентски филмови.

Кариера[уреди]

Во периодот од 1974 до 1978 година, има статус на слободен филмски работник. Од 1978 до 1988 година работи како режисер во Вардар филм, а од 1985 до 1986 година ја врши должноста на директор на филмска куќа. Од 1989 година работи како професор по филмска режија на Факултетот за драмски уметности во Скопје. Еден е од основачите на приватното претпријатие за производство на филмови Триангл. Од 1999 година е член на Европската филмска академија.

Својата филмска кариера Столе Попов ја започнува со документарниот филм. После своите најзначајни документарни филмови (Оган, Австралија, Австралија и ДАЕ) го снима својот прв игран филм Црвениот коњ (1980), работен според истоимениот роман на современиот македонски писател Ташко Георгиевски. Покрај бројните документарни филмови, вклучувајќи и неколку интересни музички и рекламни спотови, Столе Попов досега има снимено четири играни филмови, од кои секој го привлекол вниманието како како на стручната филмска критика, така и на публиката воопшто. Добитник е на повеќе релевантни светски и југословенски филмски награди. Наедно, за неколку свои филмови, како документарни така и играни, номиниран е за најпрстижната светска филмска награда Оскар што ја доделува Американската Филмска Академија.

Поважни филмски награди[уреди]

Поважни Филмски номинации[уреди]

  • Номинација за Оскар на Американската Филмска Академија за филмот ДАЕ (1979)
  • Југословенски кандидат за наградата ”Оскар” со филмот Среќна Нова ’49
  • Македонски кандидат за наградата ”Оскар” со филмот Gipsy Magic

Филмографија[уреди]

Надворешни врски[уреди]