Систан и Балуџистан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Систан и Балуџистан
استان سیستان و بلوچستان
—  Покраина  —
Галех Саб во Сараван
Систан и Балуџистан во рамките на Иран
Систан и Балуџистан во рамките на Иран
Координати: 29°29′32.64″ СГШ 60°52′00.84″ ИГД / 29.4924, 60.8669
Земја  Иран
Админ. центар Захедан
Окрузи 14
Површина
 • Вкупна 181.785 км2
Население (28 октомври 2006)[1]
 • Вкупно 2.405.742 жит.
Час. појас IRST (UTC+03:30)
 • Лете (DST) IRST (UTC+04:30)
Јазици балучки
персиски брависки
лампучки

Систан и Балуџистан (персиски: استان سيستان و بلوچستان, Ostān-e Sīstān-o Balūchestān) е покраина во Иран, во југоисточниот дел од земјата. Се граничи со Пакистан и Авганистан. Главен град е Захедан, со население од 420.000 жители.

Покраината е најголема во Иран, со површина од 181.600 км² и население од 4,1 милиони жители. Окрузите се следниве:

Колеџи и универзитети[уреди]

Поврзано[уреди]

Галерија[уреди]

Наводи[уреди]

  1. Покраини во Иран - Statoids (англиски)

Надворешни врски[уреди]