Сергеј Лагутин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Сергеј Лагутин

Лагутин на Енеко Тур 2008
Лични податоци
Цело име Сергеј Лагутин
Роден 14 јануари 1981 (1981-01-14) (33 г.)
Фергана, Узбечка ССР
Висина 1,81 м
Маса 65 кг
Податоци за клубот
Мом. клуб РусВело
Дисциплина Друмски велосипедизам
Улога Возач
Аматерски клубови
2001
2002-2003
ЈФР
Палацаго-Канева
Професионални клубови
2004–2005
2006–2007
2008
2009–2013
2014–
Ландбоувкредит-Еуфони
Навигаторс
Сајкл Колстроп
Вакансолел
РусВело
Значајни победи
Светски друмски првак под 23 години (2003)
Национален друмски првак (2005–2006, 2008–2012)
Национален првак во хронометар (2005–2006)
Последна промена
25 ноември 2014

Сергеј Лагутин (узбечки: Сергей Лагутин; р. 14 јануари 1981 во Фергана) — узбекистански професионален друмски велосипедист со руско потекло, кој моментално вози за професионалната континентална екипа РусВело.[1] Во 2003, Лагутин станал светски првак во машката друмска трка за под 23 години. Тој го претставувал Узбекистан во машката друмска трка на Летните олимписки игри 2004. Во 2005, станал узбекистански национален друмски и хронометарски првак. Во јуни 2006, возел за тимот Навигаторс и го освоил првенството Commerce Bank Triple во САД,[2], како и повторно станал национален друмски првак.

Лагутин му се приклучил на РусВело за сезоната 2014,[1] откако неговата претходна екипа Вакансолел-ДКМ[3] се распаднала.

Достигнувања[уреди]

2003
Arc en ciel.svg Светски друмски првак (под 23)
2005 – Ландбоувкредит-Еуфони
MaillotUzbekistán.PNG Национален друмски првак
MaillotUzbekistán.PNG Национален хронометарски првак
1. – Камиоеншап ван Вландерен
2006 – Навигаторс
MaillotUzbekistán.PNG Национален друмски првак
MaillotUzbekistán.PNG Национален друмски првак
1. Етапа 3 ГП Сиклист де Бос
1. Бодовен пласман Трка околу Јута
3. Краен пласман Класик Каскада[4]
Серија на шампиони – Commerce Bank тројна круна на велосипедизмот
2. Класик Ридинг
3. Класик Ланкастер
2007 – Навигаторс
Трка околу Рајнска област-Пфалц:
1. Етапа 1 Кајзерслаутерн
Тур Даун Андер
2. Етапа 4 Вилунга
2. Хел Ван Хет Мергаланд
Commerce Bank тројна круна на велосипедизмот
2. Класик Ланкастер
4. Класик Ридинг
Трка околу Џорџија
3. Етапа 7 Атланта
2008 – Сајкл Колстроп
MaillotUzbekistán.PNG Национален друмски првак
Трка околу Кореја
1. Краен пласман
1. Етапа 4
1. Планински пласман
Тур де Пикарди
2. Етапа 2
Тур де Белгик
4. Краен пласман
Тур де Луксембург
2. Етапа 2
8. Краен пласман
Трка околу езерото Чингхај
9. Краен пласман
7. ГП де Валони
2009 – Вакансолел
MaillotUzbekistán.PNG Национален друмски првак
Трка околу Полска
16. Краен пласман
2010 – Вакансолел
1. MaillotUzbekistán.PNG Национален друмски првак
2011 – Вакансолел-ДКМ
1. MaillotUzbekistán.PNG Национален друмски првак
2012 – Вакансолел-ДКМ
1. MaillotUzbekistán.PNG Национален друмски првак
1. ГП Кантон Аргау
5. Олимписки друмска трка
5. Краен пласман Вуелта а Андалусија
2013 – Вакансолел-ДКМ
4. Краен пласман Тур де Лимузен
9. Рома Максима
2014
1. Мајор куп
2. Краен пласман Гран при де Сочи
1. Етапа 1
2. Краен пласман Пет прстена на Москва
1. Етапа 3
2. Краен пласман ГП Адигеја
8. Меморијал Олег Дјаченко

Наводи[уреди]

  1. 1,0 1,1 Лагутин и Крицки во екипата Русвело“, „РусВело“, Russian Global Cycling Project, 24 септември 2013 (конс. 4 ноември 2013).
  2. „Philadelphia International Championship, June 10th, 2006“. Cyclingnews.com. http://autobus.cyclingnews.com/road/2006/jun06/commercebank06/?id=results/commercebank064. конс. 30 август 2009. 
  3. Аткинс, Бен. „Вакансолел-ДКМ презентираше дванаесет нови возачи за 2012“, „VeloNation“, VeloNation LLC, 3 јануари 2012 (конс. 7 јануари 2012).
  4. http://www.cascade-classic.org Велосипедски класик Класкада