Нелсон Оливеира

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Нелсон Оливеира

Оливеира на хронометарот на Светските друмски првенства 2011
Лични податоци
Цело име Нелсон Филипе Сантос Симоеш Оливеира
Роден 6 март 1989 (1989-03-06) (26 г.)
Анадија, ПОР
Висина 1,80 м
Маса 67 кг
Податоци за клубот
Мом. клуб Лампре-Мерида
Дисциплина Друмски велосипедизам
Улога Возач
Вид на возач Специјалист за хронометри
Професионални клубови
2010
2011
2012–2013
2014–
Ксакобео-Галиција
Тим РадиоШек
РадиоШек-Нисан
Лампре-Мерида
Значајни победи
MaillotPortugal.PNG Национален хронометарски првак (2011, 2014)
MaillotPortugal.PNG Национален друмски првак (2014)
Последна промена
15 ноември 2014

Нелсон Филипе Сантос Симоеш Оливеира (португалски: Nelson Filipe Santos Simões Oliveira; р. 6 март 1989 во Анадија) — португалски професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Лампре-Мерида.[1] Во септември 2009 го освоил сребрениот медал на трката за индивидуален хронометар под 23 години на Светските друмски првенства.[2] Во ноември 2009, Оливеира потпишал со Ксакобео-Галиција.

Во септември 2010, повторно дошол на Светските првенства под 23 години и бил четврти, не влегувајќи на подиумот за само 4 секунди.[3]

Оливеира го напуштил РадиоШек-Леопард[4] на крајот на сезоната 2013 и му се приклучил на Лампре-Мерида за сезоната 2014.[1]

Во 2014 година повторно го освоил националното хронометарско првенство. Исто така, неколку дена подоцна го освоил и националното друмско првенство.

Достигнувања[уреди]

2004
1. MaillotPortugal.PNG Национално јуниорско хронометарско првенство
2006
1. MaillotPortugal.PNG Национално јуниорско хронометарско првенство
2007
1. Етапа 3a Вуелта Валјадолид (јуниори)
2008
3. Краен пласман Волта а Мадеира
2009
1. MaillotPortugal.PNG Национално хронометарско првенство под 23 години
2. Светско хронометарско првенство под 23 години
5. Краен пласман Волта а Мадеира
1. Етапа 6
2010
1. MaillotPortugal.PNG Национално хронометарско првенство под 23 години
2. Европско друмско првенство под 23 години
2. Краен пласман ГП ду Португал
3. Европско хронометарско првенство под 23 години
6. Краен пласман Трка околу Баварија
6. Краен пласман Џиро деле Реџионе
2011
1. MaillotPortugal.PNG Национално хронометарско првенство
2012
1. Jersey polkadot.svg Планински пласман Стер ЗЛМ Тур
3. Краен пласман Сиркут де ла Сарт
18. Олимписки хронометар
2014
1. MaillotPortugal.PNG Национално хронометарско првенство
1. MaillotPortugal.PNG Национално друмско првенство
7. Светско хронометарско првенство

Наводи[уреди]

Надворешни врски[уреди]