Лемраде

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Лемраде
Грб на Лемраде
Лемраде се наоѓа во Германија
Лемраде
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Војводство Лауенбург
Општ. заед. Брајтенфелде
Градоначалник Корнелија Вагниц
Основни податоци
Површина 11,40 км2
Надм. височина 31 м
Население 491 (31 декември 2013)[1]
 - Густина 43 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RZ
Пошт. бр. 23883
Повик. бр. 04542
Портал www.amt-
breitenfelde.de
Местоположбата на Лемраде во рамките на округот Војводство Лауенбург
Карта
Координати 53°36′00″ СГШ 10°45′00″ ИГД / 

Лемраде (германски: Lehmrade) — општина во округот Војводство Лауенбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди]