Клас-Јан Хунтелар

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Клас-Јан Хунтелар
Klaas-Jan Huntelaar 2011-08-03-2.jpg
Лични податоци
Роден на 12 август 1983 (1983-08-12) (31 г.)
Роден во Дремпт, Холандија
Висина 1,86 м
Положба напад
Клупски податоци
Сегашен клуб Шалке 04 Шалке
Број 25
Младинска кариера
1988–1994 VV H. en K.
1994–2000 Де Графшеп
2000–2002 ФК ПСВ Ајнтховен
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2002–2004 ФК ПСВ Ајнтховен 1 (0)
2003 Де Графшеп (п) 9 (0)
2003–2004 ФК АГОВВ (п) 35 (26)
2004–2006 ФК Херенвен 46 (33)
2006–2009 ФК Ајакс 92 (76)
2009 ФК Реал Мадрид 20 (8)
2009–2010 ФК Милан 25 (7)
2010– ФК Шалке 04 62 (40)
Репрезентација
2004–2006 Холандија U-21 20 (18)
2006– Холандија 48 (30)
* Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 20
16, 24 септември 2011 (UTC).

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 22:00, 9 септември 2011 (UTC)

Клас-Јан Хунтелар (роден на 12 август 1983) е холандски фудбалер кој игра на позиција напад и во моментот игра во екипата на Шалке 04.