Кајмакчалан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Спомен капелата од Битката на Кајмакчалан во 1916 година.

Кајмакчалан — врв на планината Ниџе. Се наоѓа на јужната граница од републиката и изнесува 2.521 м.[1]

Наводи[уреди]

  1. „Статистички годишник на СР Македонија“. Републички завод за статистика. 1978. 

Надворешни врски[уреди]