Караганди (област)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Грб Карта
Coat of Arms of Karagandy Province.svg
Kar obl.svg
Карагандинская область

Қарағанды облысы

Површина: 428 000 -{km²}-
Население: 1 375 000
Главен град: Караганда (438 000 жит.)
Административна поделба: 9 реони; 7 општини
Поголеми градови градови:
(бр. жители)
Темиртау 190 700
Џезказган: 114 000
Сатпаев 66 900
Балхаш 65 300
Шахтинск 52 600
Аким (гувернер): Нурлан Зајрулаевич Нигматулин
Основана: 10 март 1932.
Население
Густина 3,2 ст. на км²
Националности:
(2002)
Руси 46,9%
Козаци: 32,6%
Украинци 7,2%
Германци 3,1%

Карагандинска област се наоѓа во средишниот дел на Казахстан. Главен град на покраината е Караганда (или Караганди). Бројот на жители во покраината изнесува 1.375.000.

Историја[уреди]

Покраината била место на интезивна експлоатација на јаглен за време на советската ера, но и седиште на неколку кампови за присилна работа на Германци во периодот после Втората светска војна.

Окрузи[уреди]

Во покраината Караганди има 9 окрузи:

Надворешни врски[уреди]