Капчагај

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Капчагај
Капчагај се наоѓа во Казахстан<div style="position: absolute; z-index: 2; top: Грешка во изразот: Недостасува операнд за *%; left: -109.5%; height: 0; width: 0; margin: 0; padding: 0;">
Капчагај
Местоположба во Казахстан
Земја  Казахстан
Покраина Покраина Алмати
Округ
Надм. вис. 480-600 м
Население (2009)
 • Вкупно 39,485 жит.
Час. појас Омско време (UTC+6)
Портал http://www.kapshagay-gov.kz

Капчагај е град во покраината Алмати во југоисточен Казахстан.

Празникот на градот се слави на 13 септември.

Надворешни врски[уреди]