Алмати (област)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Алмати (покраина)
Алматы облысы
Алматинская область
—  Провинција  —

Грб
Мапата на Казахстан, покраината Алмати е облежана со зелена боја
Координати: 45°00′ СГШ 78°00′ ИГД / 
Држава Казахстан
Главен град Талдикорган
Управа
 • Аким Умбетов Серик
Површина[1]
 • Вкупна 224.000 км2
Население (2006-01-01)[1]
 • Вкупно 1.603.700 жит.
Час. појас Исток (UTC+6)
 • Лете (DST) not observed (UTC+6)
Поштенски број 040000
Повикувачки број +7 (727), +7 (728)
ISO 3166 KZ-ALM
Рег. табл. B
Области 16
Градови 10
Населени места 15
Села 769
Портал http://www.almaty-reg.kz

Aлмати (казашки: Алматы облысы, Almatı oblısı , الماتى руски: Алматинская область ) е покраина во Казахстан. Главен град на оваа покраина е Талдикорган, со популација од 118,400 жители. Провинцијата севкупно има 1,603,700 жители.

Окрузи[уреди]

Во покраината Алмати има 16 окрузи:

Наводи[уреди]