Иљмењ (езеро)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Иљлмењско Езеро
Ilmen Lake.JPG
Подрачје Новогородска област
Координати 58°20′ СГШ 31°20′ ИГД / 
Главни приливи Мста, Ловат, Шелон
Главни истеци Волков
Сливни земји Русија
Макс. должина 40 км (25 mi) км
Макс. ширина 32 км (20 mi) км
Површина

{{Пб/Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „&“

 |1=Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „&“

}}982 km2 (379 sq mi) км²
Макс. длабочина 10 m (33 ft) км
Зафатнина

12 km3 (

2.9 cu mi) км³
Надм. височина 18 m (59 ft) м

Иљмењ (руски: Ильмень Озеро) е езеро во северозападна Русија помеѓу Москва и Санкт Петерсбург. Се наоѓа во средниот дел на Илменската висорамнина, глечерска низија во која се влеваат околу 50 реки. Езерото Заузврат се снабдува со вода од реката Волков, која е поврзана со езерото Ладога. Езерото савзема површина од 730 км² до 2,090 км² во зависноста на доток на вода. Во текот на летните месеци езерото е пловно. Максималната длабочина на езерото изнесува 10 метри, додека во поголемиот дел на езерото длабочината изнесува 3 до 4 метри. Јужниот брег на езерото главно е составен од мочуришта.

На езерото Иљмењ се наоѓал древниот град Новогород, кој денеска е лоциран на 6 километри подолу низ реката Волков.