Западна Двина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Западна Двина

Западна Двина како Даугава во Рига
Извор Русија
Утока Ришки Залив, Балтичко Море
Земји во сливот Белорусија, Русија
Должина 1.022 км (Шаблон:Convert/ми)
Надм. вис. на изворот 221 m (730 ft)
Надм. вис. на устието 0 m (0 ft)
Прос. истек Шаблон:Convert/m3/s
Сливно подрачје 87.900 km2 (33,900 sq mi)

Западна Двина или Даугава (руски: Западная Двина, белоруски: Заходняя Дзвіна, летонски: Daugava, германски: Düna, полски: Dźwina) е река во источна Европа со вкупна должина од 1020 km. Извира во Валдајската висорамнина и тече низ Русија, Белорусија и кај Рига се влева во Балтичкото Море. Оваа река е прикажана на банкнота од 10 лати.

Градови на Западна Двина/Даугава[уреди]

Притоки[уреди]

Поврзано[уреди]