Ерменија на Евровизија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Ерменија

Знаме

Медиумски организатор AMPTV
Национален избор
Број на учества 5
Прво учество 2006
Најдобар пласман 4 место, 2008
Најлош пласман 11 место (ПФ), 2011

Ерменија се натпреварува на Евровизија од 2008 година па се‘ до денес. Ерменија досега на Евровизија забележува навистина позитивни резулати, во Белград на Евровизија 2008 беа на 4. место со песната "Qele, Qele"

Натпреварувачи (2006 - )[уреди]

Година Пејач/ка Наслов Финале Поени Полуфинале Поени
2006 André Without Your Love 8 129 6 150
2007 Hayko Anytime you need 8 138 X X
2008 Sirusho Qele, Qele 4 199 2 139
2009 Inga and Anush Jan Jan 10 92 5 99
2010 Eva Rivas Apricot Stone 7 141 6 83
2011 Emmy Boom Boom X X 11 54