Македонија на Евровизија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Македонија

Знаме

Медиумски организатор МТВ
Национален избор Скопје Фест
Број на учества 12
Прво учество 1998
Најдобар пласман 12. место, 2006
Најлош пласман 19. место, 1998, 2002;
Логото на македонската Евровизија

Македонија за прв пат дебитираше на Евровизија 1998 која се одржа во Бирмингем, Велика Британија. Воедно, во 1996 Македонија за прв пат зема учевство но не се пласира во финалето. Најдобриот пласман Македонија го доби во 2006 во Грција, каде што Елена Ристеска го освои одличното 12. место. Македонија и Црна Гора се единствените земји од бившите земји од Југославија кои никогаш не успеале да се најдат меѓу првите 10 земји.

Македонија откако почна новото правило со полуфиналињата од 2004, секогаш бележеше добри успеси т.е влез во финале. Овој рекорд, како и да е, беше прекршен во 2008, кога Македонија не успеа да влезе во финале.


Натпреварувачи [1][уреди | уреди извор]

Година Пејач/ка Фото Наслов Финале Поени Полуфинале Поени
1998 Владо Јаневски Vlado Janevski 1998.jpg Не зори зоро
(Somebody Stop The Dawn)
19 16 X X
2000 XXL Xxl eurovision 2000.jpg 100% те љубам
(I Love You 100%)
15 29 X X
2002 Каролина Гочева Karolina eurovision 2002.jpg Од нас зависи
(It Depends On Us)
19 25 X X
2004 Тоше Проески Tose Proeski.jpg Ангел си ти
(Life)
14 44 10 71
2005 Мартин Вучиќ Ти си сон
(Make my day)
17 52 9 97
2006 Елена Ристеска Elena risteska eurovision 2006.jpg Нинанајна 12 56 10 76
2007 Каролина Гочева Goceva-ESC2007-2.jpg Мојот свет
(My world)
14 73 9 97
2008 Тамара, Адријан и Врчак Tamara Todevska - ESC 2008.jpg Во име на љубовта
(Let me love you)
X X 10 64
2009 Next Time Next time eurovision 2009.jpg Нешто што ќе остане X X 10 45
2010 Ѓоко Танески, Billy Zver и Дамјан Пејчиноски[1][2][3] Gjoko taneski eurovision 2010.jpg Јас ја имам силата[1][2] X X 15 37
2011 Влатко Илиевски[4] Vlatko ilievski eurosong 2011 cropped.jpg Русинка[5] X X 16 36
2012 Калиопи[6] Kaliopi koncert.jpg Црно и бело 13 71 9 53
2013 Есма & Лозано ESC2013 - Macedonia 03.jpg Пред да се раздени X X 16 28
2014 Тијана Тодевска Дапчевиќ Таму кај што припаѓам / To the sky

Историја на гласање[уреди | уреди извор]

Македонија има дадено најмногу бодови на...

Држава Бодови
1 Турција 61
2 Хрватска 56
3 Албанија 43
4 Босна и Херцеговина 41
5 Романија 33

Македонија има примено најмногу бодови од следниве држави...

Држава Бодови
1 Хрватска 49
2 Словенија 32
3 Босна и Херцеговина 31
4 Србија и Црна Гора 27
5 Романија 25

Наводи[уреди | уреди извор]