Елмхулт (општина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Општина Елмхулт
Älmhults kommun
—  Општина  —

Грб
Земја Шведска
Округ Крунуберг
Админ. центар Елмхулт
Површина[1]
 • Вкупна 983,28 км2
 • Земјиште 895,36 км2
 • Вода 87,92 км2
  (1 јануари 2010)
Население (30 јуни 2010)[2]
 • Вкупно 15.640 жит.
Час. појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)
Пошт. бр.
ISO 3166 SE
Покраина Смоланд
Општин. бр. 0765
Портал www.almhult.se
Икеа во Елмхулт (2005)

Елмхулт (швед. Älmhults kommun) е општина во средишниот дел на округот Крунуберг во јужна Шведска. Административен центар е гратчето Елмхулт.

Историја[уреди]

Во 1901 Елмхулт бил одвоен од Стенброхулт и прогласен за пазаришен град („шепинг“, köping). Дегашната општина е создадена со реформата на локалната самоуправа од 1971, со припојувањето на околните рурални општини кон гратчето Елмхулт.

Елмхулт е значаен како родно место на прочуениот ботаничар Карл Лине (1707-1778). Денес имотот во Росхулт е претворен во музеј, окружен со истите ливади и полиња што го инспирирале научникот да истражува.

Првата продавница на IKEA е отворена во Елмхулт од Ингвар Кампрад, нејзиниот основач и сопственик.

Населени места[уреди]

Во општината Елмхулт има 5 населени места. Тука се наведени по големина [3].

бр. Место Население
1 Елмхулт 8.642
2 Дие 867
3 Лијаторп 581
4 Енерида 331
5 Делари 203

Познати личности[уреди]

Наводи[уреди]

Надворешни врски[уреди]