Еврејски универзитет во Ерусалим

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Еврејски универзитет во Ерусалим
HebrewU-MtScopus.JPG

Основан: 1918
Тип: јавен универзитет
Локација: Израел Ерусалим, Израел
Мреж. место: Официјално мрежно место
церемонијата на отворањето во Скопуска Гора - 1925

Како идеја за таков универзитет произлегува уште на Првиот сионски собир во Базел. Местото за изградба на зградата на универзитетот е осигурено од руските Евреи. Новата школа започнала да работи на 1 април 1925 г. Најпрвин биле воведени само три факултета: по микробиологија, хемија и еврејска наука.

Во времето на Војната за независност на Израел универзитетот бил одделен од еврејскиот дел на Ерусалим, а по Шестдневната војна од 1967 година работата на универзитетеот се одвивала на друго место.

Во денешни времиња, на универзитетот има 7 факултети и околу 20 илјади студенти.

Галерија[уреди]

Надворешни врски[уреди]