Ебисфелде-Веферлинген

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Ебисфелде-Веферлинген
Грб на Ебисфелде-Веферлинген
Ебисфелде-Веферлинген се наоѓа во Германија
Ебисфелде-Веферлинген
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Берде
Градоначалник Зилке Волф (Левица)
Основни податоци
Површина 249 км2
Население 13.714 (31 декември 2012)[1]
 - Густина 55 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BK
Пошт. бр. 39343, 39356, 39359, 39646
Повик. бр. 039002, 039050, 039055, 039057, 039059, 039061
Местоположбата на град Ебисфелде-Веферлинген во рамките на округот Берде
Карта
Координати 52°26′00″ СГШ 10°59′00″ ИГД / 

Ебисфелде-Веферлинген (германски: Oebisfelde-Weferlingen) е град во округот Берде, во Саксонија-Анхалт, Германија. Бил создаден на 1 јануари 2010 со спојување на поранешните општини Бесдорф, Дерен, Ајкендорф, Ешенроде, Етинген, Хединген, Херзинген, Катендорф, Ебисфелде, Рецлинген, Шванефелд, Зегерде, Зиштет, Валбек и Веферлинген.

Наводи[уреди]