Гросенаспе

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Гросенаспе

Großenaspe

Грб на Гросенаспе
Гросенаспе се наоѓа во Германија
Гросенаспе
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Зегеберг
Месна заед. Бад Брамштед-Ланд
Градоначалник Вили Висер
Основни податоци
Површина 45,62 км2
Надм. височина 33 м
Население 2.820 (31 декември 2013)[1]
 - Густина 62 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SE
Пошт. бр. 24623
Повик. бр. 04320, 04327
Портал http://www.grossenaspe.de
Местоположбата на Гросенаспе во рамките на округот Зегеберг
Карта
Координати 53°58′00″ СГШ 9°58′00″ ИГД / 

Гросенаспе (герм. Großenaspe) е општина во округот Зегеберг во покраината Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Географија[уреди]

Гросенаспе се наоѓа 10 km јужно од Нојминстер.

Политика[уреди]

Со изборите во 2003 г., 17-те места во месниот совет ги зазеле седум членови на ЦДУ, тројца од СПД, по тројца од Зелената партија и ФДП и еден независен.

Атракции[уреди]

Недалеку од местото се наоѓа животискиот парк Екхолт, со околу 100 видови средноевропски животни.

Наводи[уреди]

Оваа статија содржи информации од ревизија од 6 јули 2007 од истоветната статија на Википедија на германски јазик.