Гросботен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Гросботен
Градски дел во Грима
Гросботен се наоѓа во Германија
Гросботен
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Адм. подрач. Лајпциг
Округ Лајпциг
Град Грима
Основни податоци
Површина 33 км2
Надм. височина 133 м
Население 3.453  (31 декември 2009)
 - Густина 105 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. L
Пошт. бр. 04668
Повик. бр. 034384
Портал www.grossbothen.de
Координати 51°12′00″ СГШ 12°45′00″ ИГД / 

Гросботен е село и поранешна општина во округот Лајпциг во Саксонија, Германија. Како последица на владината локална реформа на 1 јануари 2011, општината била поделена помеѓу градовите Грима и Колдиц. Селото Гросботен сега е дел од Грима.