Гисен (административен округ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Гисен
Mittelhessen districts.png
Карта на Hesse со админ. округ Гисен
Покраина Хесен
Окружен центар Гисен
Површина 5.381,14 km²
Население 1.061.444 (30 септември 2005)
Густина 197 /km²
Служб. страница www.rp-giessen.de

Гисен е еден од трите административни округа на Хесен, Германија, кој се наоѓа во централниот дел на покраината.

Рурални окрузи
(Kreise)
  1. Гисен
  2. Лана-Дил
  3. Лимбург-Вајлбург
  4. Марбург-Биденкопф
  5. Фогелсбергкрајс

Наводи[уреди]

Надворешни врски[уреди]