Гисен (административен округ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Гисен
—  Административен округ  —
Карта на Hesse со округот Гисен
Земја Германија
Сој. покраина Hesse
Админ. центар Гисен
Површина
 • Вкупна 5.381,14 км2
Население (31 декември 2013)[1]
 • Вкупно 1.023.150 жит.
Портал www.rp-giessen.de

Гисен е еден од трите административни округа на Хесен, Германија, кој се наоѓа во централниот дел на покраината.

Рурални окрузи
(Kreise)
  1. Гисен
  2. Лана-Дил
  3. Лимбург-Вајлбург
  4. Марбург-Биденкопф
  5. Фогелсбергкрајс

Наводи[уреди]

Надворешни врски[уреди]