Вајсиг на Рашиц

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Вајсиг на Рашиц
Место во Лампертсвалде
Вајсиг на Рашиц се наоѓа во Германија
Вајсиг на Рашиц
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Адм. подрач. Дрезден
Округ Мајсен
Општина Лампертсвалде
Место единици 4
Основни податоци
Површина 35 км2
Надм. височина 152 м
Население 915  (31 декември 2010)
 - Густина 26 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MEI
Пошт. бр. 01561
Повик. бр. 035248
Координати 51°21′00″ СГШ 13°39′00″ ИГД / 

Вајсиг на Рашиц е село и поранешна општина во округот Мајсен, во Саксонија, Германија. Со сила од 1 јануари 2012 била припоена кон општината Лампертсвалде.[1]

Општински единици[уреди]

Вајсиг на Рашиц ги вклучува следниве единици:

  • Блохвиц
  • Бресниц
  • Елсниц-Нигерода

Наводи[уреди]