Булчица

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Булќиза)
Прејди на: содржини, барај

Булчица (албански Bulqizë) е град во источна Албанија со население од 12 388 жители. Градот е воедно и главен град на областа Булчица, во дебраскиот регион.