Дебар (област)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Дебар
Qarku Dibër
—  Област  —

Грб
Местоположба во Албанија
Држава  Албанија
Општини 35
Села 288
Создадена 2000
Админ. центар Пешкопеја
Површина
 • Вкупна 2.586 км2
Население (2011)
 • Вкупно 137.047 жит.
Час. појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)
ISO 3166 AL-09
Портал qarkudiber.gov.al

Дебар (албански: Qarku i Dibrës) — област во источна Албанија. Зафаќа површина од 258 км2, а населението брои 137.047 жители (2011).[1] Административен центар е градот Пешкопеја.

Административна поделба[уреди]

Сè до 2000 г. областа се делела на три округа: Булчица, Дебар и Матка. Денес областа се состои од 35 општини:

Демографија[уреди]

Според пописот од 2011 г. областа брои 137.047 жители, со следниов етнички состав:[1]

Поврзано[уреди]

Наводи[уреди]

Надворешни врски[уреди]