Ајчи (префектура)

Од Википедија, слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Локацијата на префектурата Ајчи во Јапонија

Ајчи (јапонски:愛知県; Aichi-ken) е префектура која се наоѓа во регионот Чибу. Главен град е Нагоја.

Надворешни врски[уреди]