Аренал (вулкан)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Аренал
Arenallong.jpg
Аренал во ноември 2006
Надм. вис. 1670 м 
Местоположба
Место Алахуела, Костарика
Координати 10°27′48″ СГШ 84°42′12″ ЗГД / 
Геологија
Тип стратовулкан со вулкански куполи
Старост на карпите 7,000
Последна ерупција од 1968 до 2010

Аренал — најмлад и еден од најактивните вулкани во Костарика. Вулканскиот вид ерупција од 1968 год. го означил почетокот на повторен долготраен период на ерупции. Пред да се спушти цели потоци густа лава од своите отвори на врвот и од горниот дел на западната падина, вулканот исфрлил огромни бомби 5 км во висина и предизвикал пирокластични текови (од коиштоо само еден усмртил 70 луѓе).

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]