Аналитика Прва

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Аналитика Прва (лат. Analytica Priora) е дело од Аристотел на тема дедукција. Делото е дел од неговото поголемо дело Органон, или средство за логички и научни методи.


  1. ПРЕНАСОЧУВАЊЕ Шаблон:Философија-никулец