Амес, А Коруња

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Амес
Concello de Ames

Грб
Положбата на Абегондо во Галиција
Parroquias 11
Управа
 • Градоначалник ? (?)
Површина
 • Вкупна [[1 E+ 7_m²|80,55 км2]] (3,110 ми2)
Население (2005)
 • Вкупно (ИНСШ) жит.
Час. појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CET (UTC+2)

Амес е општина во Шпанија која се наоѓа во Провинцијата Ла Коруња, во автономната покраина Галиција . Има површина од 80.55 km² (31.1 mi²), и население од 20,840 жители (2004) и густина на население од 258.72 km² (670.10 /mi²).