Абегондо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Абегондо
Abegondo

Грб
Положбата на Абегондо во Галиција
Држава Шпанија Шпанија
Автономна заедница Галиција
Покраина А Коруња
Управа
 • Alcalde (Mayor)
Површина
 • Вкупна [[1 E+ 7_m²|83,72 км2]] (3,232 ми2)
Население (2005)
 • Вкупно (INE) жит.
Час. појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CET (UTC+2)
Портал www.abegondo.es

Абегондо е општина во Шпанија која се наоѓа во Провинцијата Ла Коруња, во автономната покраина Галиција . Има површина од 83.72 km² (32.32 mi²), и население од 5,732 жители (2004) и густина на население од 68.47 km² (177.35 /mi²).