Боиро

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Боиро
Concello de Boiro

Грб
Прекар(и): Boiro
Location of Boiro within Galicia
Parroquias 8
Управа
 • Alcalde (Mayor) Xosé Deira Triñanes (BNG)
Површина
 • Вкупна [[1 E+ 7_m²|86 км2]] (33 ми2)
Население (2004)
 • Вкупно 18.302 (INE) жит.
Час. појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CET (UTC+2)
Портал Concello de Boiro website

Боиро е општина во Шпанија која се наоѓа во Провинцијата Ла Коруња, во автономната покраина Галиција . Има површина од 86 km2, и население од 18.302 жители (2004).