Оросо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Оросо
Знаме на Оросо
Знаме
Прекар(и): Oroso
Локацијата на Оросо во Галиција
Parroquias 11
Управа
 • Alcalde (Mayor) Мануел Мирас Франкеира
Површина
 • Вкупна [[1 E+ 7_m²|72,38 км2]] (2,795 ми2)
Население (2004)
 • Вкупно 6.155(INE) жит.
Час. појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CET (UTC+2)
Портал http://www.concellooroso.com/

Оросо е општина во Шпанија која се наоѓа во Провинцијата Ла Коруња, во автономната покраина Галиција . Има површина од 72.38 km², и население од 6,155 жители (2004) и густина на население од 85.04 km2.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]