Xsoundbeatz

Од Википедија — слободната енциклопедија
Xsoundbeatz
Xsoundbeatz во студио
Животописни податоци
Родено имеМентор Зенула
Роден(а)16 април 2000 (22 г.)
Скопје, Македонија
Занимањапродуцент, текстописец
Период на активност2019-

Xsoundbeatz, вистинско име Ментор Зенула (албански: Mentor Zenula; р. 16 април 2000[1]) — македонски продуцент од албанска националност.

Животопис[уреди | уреди извор]

Ментор Зенула е роден во албанско семејство во Скопје. Основното образование го завршил во ОУ „Крум Тошев“ во с. Трубарево.[2] Почнал да свири пијано како дете под името Xsoundbeatz.[3] Својата музичка кариера ја започнал во Македонија, каде во 2019 г. го издал својот прв сингл „Балкан хит“.[4] По успехот од првиот сингл, соработувл со германскиот пејач Меро, објавувајќи ја „Ла ла“ во 2019 г. кога се покажала уште попопуларна од првата.[5] Следната објавена песна е „Балкан талава“.[6] Во летото 2019 г. била преслушана милион пати за еден месец.

Зенула ја започнал својата кариера на 17-годишна возраст во Скопје како онлајн музички продуцент.[7] Подоцна почнач да ги објавува своите оригинални песни на големите платформи како Spotify и Apple Music на почетокот на февруари 2019 г. Моментално живее во Скопје и студира на Факултетот за музичка уметност, воедно занимавајќи се со правење песни за другите и за себе.

Неговото студио се наоѓа во скопското село Трубарево, од каде потекнува.[8]

Дискографија[уреди | уреди извор]

Песни[уреди | уреди извор]

  • 2019 : Balkan Tallava
  • 2019 : Mero La La
  • 2019 : Hobby Hobby Tallava
  • 2019 : Berda Genick
  • 2020 : Tmm Tmmm Balkan Remix
  • 2020 : Benz Tallava
  • 2020 : Dali Tallava
  • 2020 : Amg Tallava
  • 2020 : Flaute Beat
  • 2020 : B.ney
  • 2020 : Zehra Cenneten Çiçek
  • 2021 : Gece Gündüz Balkan Remix
  • 2021 : Adrenalin Tallava
  • 2021 : Zehra Melody
  • 2021 : Toparlanmam Lazim Melody
  • 2021 : Drill Tallava
  • 2021 : Tik Tok Melody
  • 2022 : El Hayat Melody
  • 2022 : Dum Tek Tek
  • 2022 : Saz Tadim

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Xsoundbeatz“. Genius (англиски). Посетено на 9 октомври 2022.
 2. „Xsoundbeatz“. IMDb (англиски). Посетено на 9 октомври 2022.
 3. Mulla, Derrick; Mulla, Derrick (14 март 2022). „Macedonian DJ And Record Producer Xsoundbeatz Taking Balkan Music International“. Plugged News (англиски). Архивирано од изворникот на 2022-09-22. Посетено на 9 октомври 2022.
 4. „Macedonian DJ and record producer Xsoundbeatz taking Balkan music international 'Tallava Style' - EpicPulse Magazine“ (англиски). 14 март 2022. Архивирано од изворникот на 2022-10-05. Посетено на 9 октомври 2022.
 5. „XSOUNDBEATZ - XSOUNDBEATZ - "LA LA" GEHT VON NULL AUF EINS“. Hiphop.de (германски). Посетено на 9 октомври 2022.
 6. „XSOUNDBEATZ - BALKAN TALLAVA GEHT AUF 3 MILLIONEN AUFRUFE DER SINGLE VON XSOUNDBEATZ“. Hiphop.de (германски). Посетено на 9 октомври 2022.
 7. Astroavi (2022-09-12). „Striking The Right Chord In The Music Industry Is An Aspiring Music Artist XSOUNDBEATZ“. 24Hip-Hop (англиски). Посетено на 9 октомври 2022.
 8. Post, Brand (2022-09-12). „XSOUNDBEATZ on Reaching Millions of Spotify Streams Through Creating Authentic, High-Quality Music. - Hip-Hop Musician“ (англиски). Посетено на 9 октомври 2022.