Tout l'univers

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Tout l'univers“
сингл од Gjon's Tears
Пуштена10 март 2021
Должина3:03
Марка
Песнописец
Продуцент(и)Воутер Харди
Gjon's Tears singles chronology
"Répondez-moi"
(2020)
"Tout l'univers"
(2021)
Евровизија
земјаШвајцарија
јазикфранцуски
композитор
текст
 • Ѓон Мухаремај
 • Нина Самперманс
 • Воутер Харди
 • Ксавие Мишел
пласман
позиција во полуфинале1
бодови во полуфинале291
финален пласман3.
бодови во финале432
хронологија на учество
◄ Répondez-moi (2020)   

Tout l'univers“ ― песна на албанско-швајцарскиот пејач Ѓон Мухаремај, професионално како Gjon's Tears, објавена како сингл на 10 март 2021 година од Jo & Co и Sony Music. Ја напишал и компонирал самиот пејач заедно со Нина Самперманс, Воутер Харди и Ксавие Мишел. Песната ја претставувала Швајцарија на Евровизија 2021 во Ротердам, Холандија, откако била домашно избрана од Швајцарската радиодифузна корпорација (SRG SSR).

Ослободување и промоција[уреди | уреди извор]

„Tout l'univers“ била достапна за дигитално преземање и стриминг од Jo & Co и Sony Music на 10 март 2021 година. Придружното музичко видео било премиерно прикажано на службениот канал на YouTube на Евровизија истовремено со дигиталното издание на 10 март 2021 година во 16:00 часот (СЕВ).[1][2]

На Евровизија[уреди | уреди извор]

На 20 март 2020 година, SRG SSR (The Swiss Broadcasting Corporation) потврди дека Gjon's Tears ќе ја претставува Швајцарија на натпреварот во 2021 година.[3]

Ротердам[уреди | уреди извор]

65-то издание на Евровизија се одржа во Ротердам, Холандија и се состоеше од две полуфиналиња на 18 и 20 мај 2021 година и големото финале на 22 мај 2021 година.[4] Според правилата на Евровизија, сите земји учеснички, освен земјата домаќин и „ Големата петорка “, составена од Франција, Германија, Италија, Шпанија и Обединетото Кралство, треба да се квалификуваат во едно од двете полуфиналиња за да се натпреваруваат за финале, иако првите 10 земји од соодветното полуфинале напредуваат во големото финале.[5][6] На 17 ноември 2020 година било објавено дека Швајцарија ќе настапи во втората половина на второто полуфинале на натпреварот.[7]

Историја на емитување[уреди | уреди извор]

Емитувачка историја и формати за „Tout l'univers“
Регион Датум Формат(и) Изд. куќа Нав.
Разни 10 март 2021 година
 • Jo & Co
 • Sony Music

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Gjon's Tears presents 'Tout l'Univers'. European Broadcasting Union (EBU). 10 март 2021. Архивирано од изворникот на 15 март 2021. Посетено на 23 мај 2021.
 2. Ryan, Tom (5 March 2021). „🇨🇭 Gjon's Tears to release Eurovision 2021 entry on 10th March“. ESCXtra. Архивирано од изворникот на 6 март 2021. Посетено на 23 мај 2021.
 3. Jansen, Esma (20 март 2020). „Cry no more! Gjon's Tears confirmed as Switzerland's Eurovision 2021 act“. Wiwibloggs. Архивирано од изворникот на 27 октомври 2020. Посетено на 23 мај 2021.
 4. „Rotterdam 2021–Eurovision Song Contest“. European Broadcasting Union (EBU). Архивирано од изворникот на 24 December 2020. Посетено на 23 мај 2021.
 5. „Rules–Eurovision Song Contest“. European Broadcasting Union (EBU). Архивирано од изворникот на 8 April 2020. Посетено на 23 мај 2021.
 6. Eurovision Song Contest 2021. European Broadcasting Union (EBU). 
 7. Groot, Evert (17 ноември 2020). „2020 Semi-Final line-up to stay for 2021“. European Broadcasting Union (EBU). Архивирано од изворникот на 18 ноември 2020. Посетено на 23 мај 2021.
 8. „Tout l'Univers – Single by Gjon's Tears on Apple Music Switzerland“. Apple Music. 10 март 2021. Архивирано од изворникот на 15 март 2021. Посетено на 23 мај 2021.