Прејди на содржината

The Knack

Од Википедија — слободната енциклопедија
The Knack
ПотеклоЛос Анџелес, Калифорнија, САД
Жанрови
Период на активност
 • 1978–1982
 • 1986–1992
 • 1994
 • 1996–2010
Издавачи
Соработници
Мреж. местоtheknack.com

The Knack ― американска рок-група од Лос Анџелес, која се прославила со нивниот прв сингл, „My Sharona“, светски хит во 1979 година.

Историја

[уреди | уреди извор]

Групата The Knack била основана во мај 1978 година. Оригиналниот и класичен состав на групата бил: Даг Фигер (главен вокал, ритам гитара), Бертон Авер (главна гитара, придружен вокал), Прескот Нилс (бас) и Брус Гери (тапани). Оваа постава ги снимила првите три албуми на групата.

Групата своите први успеси ги имала настапувајќи по клубови во Лос Анџелес. Во 1979 година тие потпишале договор за снимање со Capitol Records. Нивниот прв албум - под наслов Get the Knack - бил продуциран од Мајк Чепмен, кој веќе се прославил како хит-продуцент за групи како: The Sweet и Blondie. Нивниот прв сингл My Sharona, кој името го добил по музата на Фигер, Шарона Алперин, станал светски хит. По успехот со синглот „My Sharona“, нивниот прв албум, Get the Knack (1979), се искачил на прво место на топ-листите во неколку земји.

Следеле уште два албума, но тие не биле успешни како нивниот прв албум. По објавувањето на нивниот трет албум Round Trip во 1981 година, групата се расформирала.

Во 1986/87 бендот повторно се обединиле за неколку настапи, но ова обединување не траело долго, а не бил снимен ни нов студиски материјал. Во 1991 година, групата направила уште еден обид, но во изменет состав, затоа што Били Вард сега ги презел тапаните . Како резултат на ова бил снимен албумот Serious Fun, продуциран од Дон Вас. Следувала уште една пауза која траела до 1998 година. Таа година го објавиле албумот Zoom, овој пат со Тери Боцио на тапани. ЦД-то Normal as the Next Guy следело во 2001 година како последна студиска продукција до денес. Во 2002 година, претходните албуми на групата биле реиздадени во ремастерирани верзии.

По смртта на Фигер во 2010 година, групата Knack се распаднала. Последниот албум, Rock & Roll Is Good for You: The Fieger/Averre Demos бил објавен во 2012 година.

 • Бертон Авер - придружен вокал, главна гитара, клавијатури (1978-1982, 1986-1992, 1994, 1996-2010)
 • Даг Фигер - водечки вокал, ритам гитара (1978-1981, 1986-1992, 1994, 1996-2010; почина во 2010 година)
 • Брус Гери - тапани (1978-1982, 1986-1989, 1996)
 • Прескот Нилс - бас (1978-1982, 1986-1992, 1994, 1996-2008)
 • Фил Јост - клавијатури (1981)
 • Стивен „Мек“ Мекнали - главен вокал (1982)
 • Пет Торпеј - тапани (1989, 2001-2010)
 • Били Вард - тапани (1986-1992, 1994, 1996-1998)
 • Тери Боцио - тапани (1998-2001)
 • Дејвид Хендерсон („Холмс Џонс“) - тапани (2001)
 • Дуан Леинан - бас (2008-2010)

Дискографија

[уреди | уреди извор]
 • Get the Knack (1979)
 • ...But the Little Girls Understand (1980)
 • Round Trip (1981)
 • Serious Fun (1991)
 • Zoom (1998)
 • Normal as the Next Guy (2001)
 • Rock & Roll Is Good for You: The Fieger/Averre Demos (2012)

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]
 1. 1,0 1,1 Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име Trouser.
 2. Borack, John M. (2007). Shake Some Action: The Ultimate Power Pop Guide. Not Lame Recordings. стр. 27. ISBN 978-0-9797714-0-8.
 3. „Pop/Rock » Punk/New Wave » Power Pop“. AllMusic. Посетено на August 14, 2014.
 4. „Knack Rides Charts with $18,000 Album“. Billboard. том 91 no. 31. August 4, 1979. стр. 62. ISSN 0006-2510.