Прејди на содржината

Teт

Од Википедија — слободната енциклопедија
Поглед кон центарот на градот од другата страна на полињата

Тет (германски: Tietzing) — град во округот Ѓер-Мошон-Шопрон, Унгарија. Се наоѓа помеѓу градот Папа (21 километри северно) и градот Ѓер (24 километри јужно) во малата унгарска рамнина. Според пописот од 1990 година, имало 4.252 жители, речиси сите од нив биле Унгарци по етничка припадност. Соседните населби се: Рабазентмихали, Кисбабот, Рабазентмиклос, Моричида, Ѓемере, Фелпек, Ѓерземере и градот Ѓер.[1]

Историја

[уреди | уреди извор]

Името на населбата веројатно дошло од неговите први сопственици, тетското племе.Во 1910 година Тет било село во округот Шокоруала во округот Ѓер со 4,111 жители. Во однос на религијата: 1.935 граѓани (47,1%) биле лутеранци, 1,890 (46,0%) римокатолици, 432 (10,5%) Евреи и 52 (1,3%) други. Населението на Тет постојано растело во меѓувоениот период. Имено, Евреите од Тет биле принудени да влезат во транзитното гето и потоа да ги испратат со возови во концентрациониот логор Аушвиц за време на Холокаустот. Тие се прикажани во Албумот Аушвиц, единствениот преживеан сликовен доказ за процесот на истребување од внатрешноста на Биркенау. Улогата на Тет во регионот е важна со силата на нејзината регионална организација и нејзините економски функции. Неговата сливна површина се проширила и станала туристички центар.

Тет станал град во 2001 година.[1] Сегашната популација се проценува на 4.104 жители.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]