Smiley

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Смајли
Smiley
Smiley in concert (1).JPG
Основни податоци
Родено имеАндреи Тибериу Марија
Andrei Tiberiu Maria
Познат(а) и какоСмајли
Smiley
Роден(а)27 јули 1983
Романија Питешт, Романија
Жанр(ови)Поп
Занимање/њаПејач
Веб-местоSmileyOnline.ro

Андреј Тибериу Марија (романски: Andrei Tiberiu Maria); (р. 27 јули 1983), познат под псевдонимот Smiley) — пејач, текстописец, водител, водач на групата „Simplu“ и во меѓувреме ја гради својата соло кариера.

Детство[уреди | уреди извор]

Андреј е роден на 27 јули 1983, во Питешт, Арџеш. Во едно интервју изјавил дека бил зафатено дете, немал време за ништо. На десетгодишна возраст започнал да пее.

Група Симплу[уреди | уреди извор]

Во 2001, CRBL му предложила на Андреј да стане дел од групата Симплу, откако Андреј пробал да стане дел од групата Акцент. Бидејќи предлогот пристигнал од член на групата, Смајли се пријавил на аудицијата на Ротон („Roton“). Како член на групата морал да научи да танцува. Бидејќи секогаш бил добро подготвен и успевал да ги расположи сите околу него го добил прекарот Смајли (Смешко), прекар кој денес тој го користи како естрадно име.

Дискографија[уреди | уреди извор]

Албуми[уреди | уреди извор]

  • Додека не сум тука (Во мое отсуство) („În lipsa mea“) - 2008
  • Оди на Марс („Plec pe Marte“) - 2010
  • Dead Man Walking - 2012

Песни[уреди | уреди извор]

Година Песна Албум Највисока позиција
Романска топ листа
2007 „În lipsa mea” (дует со „Uzzi“) În lipsa mea ?
2008 „Preocupat cu gura ta“ ?
„Am bani de dat“ ?
2009 „Un pas înainte“ ?
„Designed to Love You“ 8
2010 „Plec pe Marte” (дует со „Cheloo“) Plec pe Marte 1
„Love is for Free“ (дует со „Pacha Man“) 1
2011 „Dream Girl“ 2
2012 „Dead Man Walking“ 1

Надворешни врски[уреди | уреди извор]