Прејди на содржината

Smells Like Teen Spirit

Од Википедија — слободната енциклопедија

"Smells Like Teen Spirit" е песна на американската рок група Нирвана. Истоимената песна претставува и прв сингл од албумот Nevermind со кој оваа група стана позната во светски рамки.

Неочекуваниот успех на оваа песна го доведе албумот Nevermind на врвот на светските топ списоци на почетокот на 1992 година. Со ова се означи навлегувањето на алтернативниот рок на големата музичка сцена.