Protacanthopterygii

Од Википедија — слободната енциклопедија
Protacanthopterygii
Salmo trutta fario
Научна класификација
Царство: Animalia
Колено: Chordata
Потколено: Vertebrata
Инфраколено: Gnathostomata
Наткласа: Osteichthyes
Класа: Actinopterygii
Поткласа: Neopterygii
Инфракласа: Teleostei
Надред: Protacanthopterygii
Редови
Esociformes

Osmeriformes

Salmoniformes

Protacanthopterygii претставува надред на зракоперки.[1]

Овој надред се состои од целокоскени риби со примитивна градба на телата. Се одликуваат со:

 • можност за опстанок во поголем број на станишта
 • повеќе од 24 прешлени
 • адипозна перка (масна перка)
 • мезокоракоидна коска
 • јазично‘рскавични заби
 • горна вилица која не можат да ја испапчат нанадвор
 • комисурни влакна на неколку коски
 • еден надорбитален отвор и без гуларна плочка.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Зоолошки речник 1999, првично издаден од страна на Oxford University Press 1999
 2. (2007). Во Енциклопедија Британика. Податоци од 17 ноември 2007, од Encyclopædia Britannica Online: http://www.britannica.com/eb/article-63657

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

 • „Protacanthopterygii“. Обединет таксономски информативен систем. (англиски)
 • Животински диверзитет Архивирано на 16 мај 2011 г.