Phoner to Arizona

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Phoner To Arizona“
Песна од Gorillaz од албумот The Fall
Снимен2010
Жанралтернативен поп
Должина4:14 (верзија од албумот)
4:20 (уредена)
КуќаParlophone
ТекстGorillaz
ПродуцентGorillaz

Phoner to Arizona — првата песна од албумот што е снимен на iPod на англискиот бенд Горилаз[1]. Целата песна е направена од основачот Дамон Албарн кој што ја направил на својот iPad додека траела турнејата на Горилаз низ САД.[2][3][4]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. ALEX YOUNG (DECEMBER 19TH, 2010). „Sample 18 seconds of Gorillaz’s free iPad album, The Fall“. News - CONSEQUENCE OF SOUND. Complex Media Network. конс. 27 December 2010. 
  2. Sean Michaels (10 December 2010). „Gorillaz to release new album free on Christmas Day“. guardian.co.uk. Guardian News and Media Limited 2010. конс. 27 December 2010. 
  3. Amos Barshad (2010-12-24). „The New Gorillaz Single Doesn’t Necessarily Not Sound Like Something Damon Albarn Made on His iPad While on Tour“. Vulture. New York Magazine. конс. 27 December 2010. 
  4. „Gorillaz - Phoner To Arizona“. Gorillaz Youtube. Youtube. 22 December 2010. конс. 26 December 2010.