Peugeot Type 10

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Peugeot Type 10
Peugeot Type 10 01.jpg
Произведувач S. A. des Automobiles Peugeot
Производство 1894-1896
произведени: 3
Претходник Peugeot Type 9
Наследник Peugeot Type 11
Распоред ЗПЗВ
Мотор 1,6 Л V2 мотор
Меѓуоскино раст. 1,55 м
Должина 2,85 м
Висина 1,53 м

Peugeot Type 10 (Пежо Тип 10) е автомобил со тенда и 5 седишта од Peugeot, произведуван од 1894 до 1896 г. Има V2 мотор со работна зафатнина од 1645 см³. Произведени се вкупно три вакви автомобили.

Наводи[уреди | уреди извор]