Peugeot Type 10

Од Википедија — слободната енциклопедија
Peugeot Type 10
ПроизведувачS. A. des Automobiles Peugeot
Производство1894-1896
произведени: 3
ПретходникPeugeot Type 9
НаследникPeugeot Type 11
РаспоредЗПЗВ
Мотор1,6 Л V2 мотор
Меѓуоскино раст.1,55 м
Должина2,85 м
Висина1,53 м

Peugeot Type 10 (Пежо Тип 10) е автомобил со тенда и 5 седишта од Peugeot, произведуван од 1894 до 1896 г. Има V2 мотор со работна зафатнина од 1645 см³. Произведени се вкупно три вакви автомобили.

Наводи[уреди | уреди извор]