Lazy (песна на Deep Purple)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Lazy“
Песна од Deep Purple од албумот Machine Head
РеализиранMarch 1972
Снимен6–21 декември 1971
Монтро, Швајцарија
Жанрхард рок, блуз рок
Должина7:23
КуќаEMI (UK)
Warner Bros. (САД)
ТекстИјан Гилан
Ричи Блекмур
Роџер Глоувер
Џон Лорд
Ијан Пајс
ПродуцентDeep Purple
Machine Head track listing
Прва страна
  1. "Highway Star"
  2. "Maybe I'm a Leo"
  3. "Pictures of Home"
  4. "Never Before"
Втора страна
  1. "Smoke on the Water"
  2. "Lazy"
  3. "Space Truckin'"
Б-страна
  1. "When a Blind Man Cries"

"Lazy" е песна на англискиот бенд Deep Purple од нивниот шести албум издаден во 1972 година, Machine Head. Верзија на оваа песна изведена во живо може да се најде на албумот Made in Japan, издаден подоцна истата година.

Според читателите на магазинот „Guitar World“ оваа песна се наоѓа на 74-то место на најдобрите гитарски соло изведби на сите времиња.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Guitar World 100 Greatest Guitar Solos“. about.com. конс. 2010-03-25.